5 nawyków, przez które Twoja biżuteria traci blask
Wypadki się zdarzają, czasem o nie bardzo łatwo, ale kiedy posiadasz coś tak cennego, jak biżuteria – chcesz o nią odpowiednio zadbać i uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami – prawda? Czasem wydaje Ci się, że robisz coś dobrze…ALE…Przeczytaj poniższe podpunkty i zweryfikuj jak dbać o biżuterię srebrną?
1.Uwielbiam moją biżuterię – wcale jej nie ściągam!
Kiedy odnajdziesz biżuterię, która skradła Ci serce, często staje się ona częścią Twojej codziennej stylizacji. Kiedy jest ona nie tylko piękna ale i wygodna, kuszące jest ją założyć i już nigdy nie ściągać! Śpisz w niej, bierzesz prysznic, sprzątasz, gotujesz, biegasz, pływasz, wykonujesz resztę codziennych spraw. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często eksponujesz swoje skarby na różne chemikalia, które mogą powodować matowienie i z biegiem czasu przebarwienia na powierzchni metalu czy kamieni. Zwłaszcza codzienny prysznic może zniszczyć Twoją biżuterię – czasem kamienie są wprawiane za pomocą specjalnego kleju, który po wpływem ciepłej wody może po prostu puścić. Co dalej idzie, może też razem z wodą zniknąć w krętych rurach odpływowych. Podczas spania biżuteria może się zgnieść, połamać czy wypaczyć a poza tym, jest to niehigieniczne więc i niezdrowe! Przyjrzyj się dawno nieściąganym kolczykom lub zobacz jak wygląda środek pierścionka, szczególnie pod kamieniami w kasetkach. Mam rację?
2. Trzymam biżuterię przy łóżku.
Jeżeli nauczysz się już ściągać biżuterię do spania – albo przypomni Ci się o tym jak jesteś już pod kołderką – kładziesz ją na stoliku nocnym. Ok – ale jak? Starannie? Czy na śpioszka? Pamiętaj, że np. łańcuszki łatwo się plączą, powierzchnie rysują itd. Najlepiej codzienną biżuterię odkładaj na stworzone do tego stojaczki lub talerzyki, a biżuterię, którą zakładasz okazjonalnie, przechowuj w zamkniętych kuferkach patrz -> wpis.
3. Czyszczenie DIY.
Każda biżuteria prędzej czy później potrzebować będzie odświeżenia, zwłaszcza biżuteria srebrna, która NATURALNIE ciemnieje (zjawisko jak najbardziej normalne i nieświadczące, wbrew niektórym, o niskiej wartości czy jakości srebra – wręcz przeciwnie!) Metody czyszczenia typu DIY mogą potencjalnie uszkodzić, porysować biżuterię, więc podchodź do tego ostrożnie, szczególnie gdy masz do czynienia z bursztynami czy perłami. Najlepiej polerować biżuterię delikatnymi ściereczkami, jeżeli potrzeba z wodą i odrobiną łagodnego mydła, jednak upewnij się, że po takich zabiegach dokładnie wysuszysz biżuterię. Wygodne w użytkowaniu są ściereczki do polerowania srebra/złota nasączone dedykowanym do tego płynem. Możesz spróbować też wyczyścić biżuterię wykorzystując folię aluminiową i sodę ->zobacz filmik (ale tu znów uwaga na kamienie!) Najlepiej jednak oddać swoje skarby w profesjonalne ręce – np. nasze! Często obserwujemy Wasze zdumienie, kiedy zwracamy Wam biżuterię , która wygląda jak w chwili zakupu, jakby udało nam się cofnąć czas ;)
4. Najpierw ubieram się w biżuterię!
To jeden z najczęstszych powodów zerwanych łańcuszków i uszkodzeń biżuterii dodatkowo spowodowanych przez produkty make-up. Składniki podkładów, kremów czy perfum mogą powodować matowienie, zabrudzenia lub trwałe przebarwienia. Pamiętaj, że biżuteria powinna być ostatnim elementem stylizacji, który na siebie zakładasz, jak kropka nad “i”, wisienka na torcie, ostatni szlif oraz pierwszą rzeczą, z której się rozbierasz :)
5. Szkoda mi ją nosić!
Jeżeli z drugiej strony, martwisz się, że zniszczysz biżuterię nosząc ją za często lub nie czyszcząc jej prawidłowo, zapewne zostawiasz ją tylko na specjalne okazje. Ale wiesz, że przez to również możesz pozbawić ją blasku?! Pocieranie o ubrania i skórę również ją poleruje – trzeba to wszystko wyważyć. Biżuteria od tego przecież jest, by zdobić i błyszczeć a błyszczeć będzie dłużej, gdy jest zadbana i ubierana! W szufladzie tym bardziej pozbawiona jest światła a szczególnie Twojego blasku!
Wiem, że niektórzy mówią “ja tam śpię w swojej biżuterii i nic się z nią nie dzieje”, za to ja wiem ile połamanej biżuterii trafia do nas, wołając o ratunek. Wiem też dlaczego często słyszę, że “srebro tak szybko czernieje”, więc przestawiacie się na mniej szlachetne metale. Myślę, że szkoda tracić na jakości i charakterze srebra, wystarczy odpowiednio o nie zadbać a odwdzięczy się nam rozświetlając naszą skórę i oczy.
A Ty jak dbasz o swoją biżuterię ? Czy któryś z opisanych wyżej nawyków należy też do Ciebie? :)