Co zrobić, by srebro nie czerniało?

W srebrnej biżuterii najbardziej nie lubimy tego, że z biegiem czasu czernieje. Dlaczego tak się dzieje? Czy świadczy to o tym, że ze srebrem jest coś nie tak? Czy mamy na to jakiś wpływ? Jak powinno się czyścić srebrną biżuterię?

Dlaczego srebro czernieje?

Każda rzecz wykonana ze srebra po jakimś czasie pokrywa się żółtym, brązowym a w końcu czarnym nalotem. To zupełnie naturalne zjawisko – wynik reakcji chemicznych występujących, gdy srebro ma kontakt z powietrzem i niektórymi substancjami. Głównym winowajcą są tu związki siarki występujące w powietrzu – np. tam gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, biżuteria srebrna będzie czernieć szybciej. My również wraz z potem wydzielamy substancje, które w kontakcie ze srebrem powodują na nim powstanie ciemnego nalotu.

Czy biżuteria, która czernieje nie jest z prawdziwego srebra, albo czy coś z nią nie tak?

Czernienie srebra jest rodzajem korozji, lecz w przeciwieństwie do rdzy, nie penetruje metalu i może być stosunkowo łatwo usunięta, przywracając biżuterii jej pierwotny blask.

Wśród wielu klientów utrzymuje się przekonanie, że biżuteria srebrna, która czernieje to jakiś bubel i lepiej jej nie kupować. Ale pomyślmy przez chwilę – po co w dawnych czasach systematycznie polerowano i pucowano srebrną zastawę i sztućce? ;)

Jak powstrzymać czernienie srebra?

Nie ma niestety stuprocentowo efektywnej metody na powstrzymanie tego procesu – jest to po prostu efekt zbyt wielu czynników, oddziałujących na srebro, by można go było łatwo uniknąć. Już sama woda z kranu może przyspieszyć zabarwianie srebra przez zawarty w niej chlor. Podobnie działa wiele środków spożywczych, perfum i sprayów do włosów a nawet odzież z wełny czy rękawiczki lateksowe!

Spowalnianie procesu czernienia srebra.

Choć nie można całkowicie powstrzymać srebra przed czernieniem, można ten proces spowolnić. Ważne jest by nie nosić srebrnej biżuterii podczas wypełniania domowych obowiązków takich jak sprzątanie, gotowanie, praca w ogrodzie. Nie należy się też w niej kąpać, a zakładać się ją powinno dopiero po wykonaniu makijażu i spryskaniu perfumami. Dobrym zwyczajem, który warto w sobie wykształcić jest także czyszczenie biżuterii po jej ściągnięciu. Zaleca się użyć do tego specjalnych ściereczek do czyszczenia srebra – ale przy regularnym polerowaniu, gdy zabrudzenia są niewielkie wystarczy zwykły kawałek materiału.

Jak czyścić biżuterię ze srebra?

Jeżeli Twoje srebro jest już mocno brudne, możesz użyć specjalnego płynu do czyszczenia srebra, usuwającego czarną powłokę np. firmy Connoisseurs – koniecznie przeczytaj dokładnie instrukcję i zachowaj ostrożność!

Z tej samej firmy dostępne są także chusteczki nasączone płynem do polerowania biżuterii srebrnej, o wiele łatwiejsze w użyciu. Na rynku jest wiele innych marek, oferujących podobne produkty.

Domowy sposób czyszczenia biżuterii.

Jeżeli chcesz wyczyścić biżuterię w domu, używając produktów, które za pewne masz w swojej kuchennej szufladzie – wypróbuj ten przepis:

Szklany pojemnik wyściełaj folią aluminiową i zalej wrzącą wodą.

źródło: http://cleanmyspace.com/the-besk-kept-silver-cleaning-secret-ever/

Dodaj jedną lub dwie łyżki sody i soli kuchennej.

Zanurz srebro i zostaw je na około pięć minut (srebro powinno być całkowicie przykryte wodą)

źródło: źródło: http://cleanmyspace.com/the-besk-kept-silver-cleaning-secret-ever/

Gdy czarny nalot zniknie, wyciągnij biżuterię, wypłucz pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzyj miękką szmatką.

źródło:źródło: http://cleanmyspace.com/the-besk-kept-silver-cleaning-secret-ever/

Niektórzy do czyszczenia srebra wykorzystuję także pastę do zębów, ale z tą metodą należy uważać – pasty do zębów mogą być zbyt ścierne i doprowadzić do zarysowania biżuterii. Najbezpieczniej jest oddać biżuterię do profesjonalnego czyszczenia – wtedy nie musimy się obawiać o to, jak po czyszczeniu będą wyglądać kamienie w biżuterii, perły czy bursztyn, które po domowych zabiegach również mogą stracić swój blask, charakteryzują się przecież zupełnie innymi właściwościami niż srebro. Możesz skorzystać z naszej oferty -> tutaj.

Platerowanie srebra – tymczasowe zabezpieczenie.

Wiele srebrnych przedmiotów sprzedawanych na rynku jest dodatkowo platerowana by zabezpieczyć srebro przed czernieniem. Najczęściej stosuje się do tego czyste srebro i rod. (Platerowanie nieszlachetnego metalu metalem szlachetnym to inna historia.) Metoda jest skuteczna, jednak po jakimś czasie użytkowania powłoka ochronna się ściera – im częściej noszona biżuteria, tym szybciej platerowana warstwa zniknie. Kiedy się to stanie można ją oczywiście ponownie nałożyć.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

To, w jaki sposób przechowujemy naszą biżuterię również wpływa na jej wygląd. Pamiętamy bowiem, jak wiele czynników środowiskowych powoduje czernienie srebra. Można by pomyśleć, że najlepszym sposobem przechowywania biżuterii jest jej pakowanie w woreczki próżniowe – to na pewno zabezpieczyłoby ją przed działaniem powietrza i wilgoci. Jednak nie traćmy głowy – zwykłe woreczki strunowe wystarczą. Na rynku dostępne są również kuferki na biżuterię – dzięki nim biżuteria jest ładnie zorganizowana i nie obija się o siebie powodując zarysowania, plątanie i gięcie łańcuszków. Warto do takiego kuferka wrzucić parę saszetek z żelem absorbującym wilgoć, jakie często znajdujemy w pudełkach po butach. Można również wsypać między biżuterię trochę ryżu, który będzie mieć podobne działanie.

Dbajcie o biżuterię, to Wasz skarb i radość a potem również wartość dla Waszych córek i wnucząt:)

Mika

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagged , , , , , , , , , , , , , , ,